TÉMA Uši

Naslouchadlo - skvělý pomocník při nedoslýchavosti

Používáte vy sami, nebo někdo z vašich blízkých, naslouchátko? Pak je pro vás tenhle malý pomocník určitě jedním z nejpřevratnějších vynálezů. Vypovídá o tom i krátké video kolující po internetu, které jste možná viděli. V kruhu rodiny na něm poprvé nasadí tento zázrak nedoslýchavému miminku a sledují jeho reakce. Překvapení, úžas a úsměvy dítěte, které tak poprvé slyší neznámé zvuky a hlas rodičů, doslova vhání slzy do očí.

Příčiny nedoslýchavosti mohou být vrozené, získané v důsledku onemocnění (zánět, úraz, nádor), nebo v důsledku traumatického poškození, jakým je úraz nebo vystavení se nebezpečné hladině hluku.

Hluchota v lidské společnosti

Hluchota patří mezi nejtěžší a nejhůř vnímaná postižení člověka, vyřazuje jej ze světa mezilidské komunikace a ohrožuje je i psychicky. Zejména u dětí ve srovnání se slepotou, která obecně vzbuzuje lítost, hluchota může vyvolávat posměch. Hluchotu lze zjednodušeně definovat jako úplnou ztrátu akustického vnímání. Většina pacientů postižených hluchotou, tedy "neslyšících", má však obvykle zachováno alespoň částečné vnímání intenzivních zvuků.

Co je naslouchadlo a v čem může pomoci?

Naslouchadlo je malý elektroakustický přístroj, který slouží ke zlepšení sluchu při částečné hluchotě. Děje se tak pomocí zesilování a modulace zvuků v okolí. Předchůdcem dnešního naslouchadla bylo naslouchadlo akustické, které mělo tvar obrácené trumpety.

Historie naslouchátka

První patent na zakřivená naslouchátka k nasazování za ucho a zesilující venkovní zvuk získal v roce 1836 Angličan Alfons William Webster. V roce 1880 pak získávají patent k dalším vylepšeným verzím naslouchadla Američané M.G. Foster a Francis D. Clarke. Miller Reese Hutchinson, který v roce 1902 upravil sluchadlo do přenosné formy poháněné bateriemi a nazval jej Acousticon, tak vynalezl předchůdce elektroakustického naslouchátka v dnešní podobě.

Rozdělení naslouchátek podle vlastností a tvaru

Máme naslouchátka s možností proměnného zesílení, s nastavitelnými frekvencemi, s omezením výstupního akustického tlaku a s modulačními prvky. Druhy naslouchadel dělíme na kapesní, závěsná, brýlová, boltcová a zvukovodová, naslouchadla s reproduktorem k umístění přímo do zvukovodu a naslouchadla kanálová, nejmenší a nejméně viditelný druh naslouchátka, které u člověka s touto pomůckou ani nepostřehnete.

Jak funguje naslouchátko?

Každé naslouchadlo má mikrofon, reproduktor (krátce sluchadlo), baterii a elektrický obvod. Elektrický obvod se liší podle druhu jednotlivých zařízení. Obvody se dělí do kategorií dle způsobu zpracování signálu, a to na analogové nebo digitální. Podle typů ovládání elektrického obvodu je dále dělíme na nastavitelné nebo programovatelné.

Naslouchátka pro děti

Děti se sluchovou vadou nebo ztrátou musí projít lékařskou prohlídkou před tím, než budou vybavena naslouchadly. Lékař vám také může pomoci s nejlepším typem tohoto přístroje, aby dítěti vyhovovalo při jeho konkrétním problému s nedoslýchavostí. Žádné sluchadlo nemůže vyřešit každý problém sluchu nebo obnovit normální sluch, ale dnešní moderní naslouchadla jsou navržena tak, aby vaše dítě slyšelo lépe a tím i lépe rozumělo svému okolí, vnímalo zvuky okolního světa pohodlně, cítilo se i s touto pomůckou dobře a sebevědomě a jeho život byl znatelně bohatší.

Dnešní naslouchadla pro děti jsou zárukou nejen výborné technologie poslechu, ale nabízí i nejrůznější funkce, styly i barevná provedení, aby nejlépe vyhovovala nejen potřebám sluchu dítěte, ale i jeho osobnosti.

Nepříjemná bolest v uchu - jaké jsou příčiny?

Zdroj: Zdravi.euro.cz, Wikipedie, Opavamedica.cz, Bestsound-technology.cz

Foto: Pixabay.com

Naslouchadlo - skvělý pomocník při nedoslýchavosti patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Uši

 • 11.02.2016 14:02 Přišití uší

  Dobré odpoledne. Rády bych se dozvěděla více informací k přišití uší. Chtěla bych na to jít, ale…

 • Darča 20.07.2017 11:07 Přišití uší

  Katko jak dlouho más omezení a jestli se muzu zeptat, kde jsi na tom zákroku byla? Odstáté usi…

 • Kateřina 17.07.2017 13:07 Přišití uší

  Ahoj holky, byla jsem na operaci s odstátýmy ušima loni a je to parádní pocit, ze si muzu ucesat…

 • Kateřina 24.07.2017 14:07 Přišití uší

  Protoze jsem cetla samé dobre ohlasy na Perfect Clinic byla jsem tam. Dělá se to v lokálním…

 • Darča 28.07.2017 13:07 Přišití uší

  Klidne si vezmi i volno, to jde 10dnu i s víkendem ;-). A v jaké pobocce Perfect Clinic jsi byla?…

 • 17.07.2011 23:07 babské rady

  Dobrý den, Je mi 18 let a takřka mi nerostou vousy, rostou mi trošku na bradě a pak trošku knír, j…

 • 17.07.2011 23:07 Jak vyvolat růst vousů?

  Dobrý den, Je mi 18 let a takřka mi nerostou vousy, rostou mi trošku na bradě a pak trošku knír, j…

 • 17.07.2011 23:07 Jak vyvolat růst vousů?

  Dobrý den, Je mi 18 let a takřka mi nerostou vousy, rostou mi trošku na bradě a pak trošku knír, j…

 • Zuzana 17.03.2015 13:03 Zvětšení poprsí

  Mě se prsa po porodu daly dohromady až díky NadraIn forte. Ty mě prsa zpevnily a konečně z nich…

 • MUDr. Ján Pilka 06.05.2016 12:05 Přišití uší

  Dobrý den, plastická operace uší neboli otoplastika je zákrok prováděný většinou v lokální…

 • adamovska 22.06.2016 14:06 Přišití uší

  Pokud mate opravdu zajem o pristi usi tak vam mohu z vlastni zkusenosti doporucit kliniku na ktere…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku